Istanbul

Istanbul

İstanbul Rehberi

İstanbul Hakkında

Asya ve Avrupa kıtalarının buluştuğu, ortasından deniz geçen dünyanın tek şehridir İstanbul. Bizans’a, Osmanlı İmparatorluğu’na başkentlik yapmış bu şehirde tarihi ve doğal güzelliklerini gezebileceğiniz o kadar çok yeri var ki. Öncelikle İstanbul seyahati için en az 4 gün ayırın. Öyle 1-2 günde gezilebilecek bir şehir değildir. 14 milyonu aşkın nüfusuyla dünyanın en büyük 6. kentidir. Şehrin en büyük handikabı trafik. Trafik saatlerini göz önüne alıp toplu ulaşım, raylı ulaşım ya da deniz ulaşımını kullanarak daha kolay gezebilirsiniz. İstanbul’u anlatmaya sur içinden yani eski İstanbul’dan başlayalım. İlk durağınız Sultanahmet olabilir. Ayasofya, Sultanahmet Camisi, Topkapı Sarayı, ünlü Soğukçeşme Sokağı, Yerebatan Sarnıcı hepsi aynı yerde. Hatta vaktiniz kalırsa oradan Kapalıçarşı’ya da uğrayabilirsiniz. İkinci sırada İstanbul’un olmazsa olmazı Boğaz Turu’nu yapmalısınız. Boğaz Turu yapan özel ve belediyeye ait turlar var. Eminönü, Kabataş, Üsküdar gibi semtlerden günün belli saatlerinde boğaz turları kalkıyor. Taksim, Beyoğlu, Pera, Karaköy, İstanbul’un başka turistik noktaları. Haliç hattı ve sonrasında Ortaköy’e kadar kalan bölgede Rahmi Koç, İstanbul Modern Müzesi, Dolmabahçe Sarayı ve Ortaköy gezilebilir. Ortaköy Camisi, Süleymaniye Camisi, Taksim’deki St. Antuan Kilisesi gibi pek çok dini yapıyı da gezebilirsiniz.* Nişantaşı ve Bebek, İstanbul’un en ünlü kafelerinin olduğu yerlerdir.* Alışveriş ve kafeleriyle ünlü bir başka yerde Anadolu yakasında Bağdat Caddesi’dir. Son yıllarda Florya ve Yeşilköy’de de mekanlar açıldı. Burada da Akvaryum ve Atatürk evi gezilebilir. Şehirde çok sayıda müze ve alışveriş merkezi var. Gelelim gezilecek yerlere.

Gezilecek Yerler:

İstanbul Boğazı: Etrafı yalılarla süslü İstanbul boğazını, mutlaka denizden gezin. Eminönü, Kabataş, Üsküdar gibi noktalardan boğaz turu yapan tekneler kalkıyor.

Dolmabahçe Sarayı: Osmanlı İmparatorluğu’nun en görkemli yapısı son dönemlerini geçirdiği saraydır.

Ayasofya: Yapımına 532 yılında başlanan dünyanın en eski tarihi yapılarından biridir. Kiliseden camiye çevrilen Ayasofya, günümüzde müze olarak kullanılıyor.

Camiler: Sultanahmet, Süleymaniye, Ortaköy, Beyazıt, Yeni Cami gibi çok sayıda tarihi camiyi gezebilirsiniz.

Kız Kulesi: İstanbul’un simge yapısı Kız Kulesi, Üsküdar Salacak’ta denizin üzerindeki bir adaya inşa edilmiş Bizans’tan kalma bir yapıdır.

Müzeler: İstanbul’da onlarca müze var. Topkapı Müzesi, Arkeoloji Müzesi, Kariye Müzesi, Sabancı Müzesi, İslam Eserleri Müzesi, Koç Müzesi, İstanbul Modern, Pera Müzesi gibi pek çok müze gezebilirsiniz.

Adalar: İstanbul’un sayfiye yeri Adalar’da biraz kafa dinleyip mini bir fayton gezintisi yapabilirsiniz. Kabataş ya da Bostancı’dan ulaşım sağlayabilirsiniz.

Piyer Loti: İstanbul’un en iyi kahve içme mekanlarından olan Piyer Loti’de güzel bir Haliç manzarası sizi bekliyor.

Yerebatan Sarnıcı: Bizans’ın şehrin su ihtiyacını gidermesi için yaptığı bu sarnıçlar günümüzde müzeye dönüştürülmüş.

Beylerbeyi Sarayı: İstanbul’un bir başka ünlü sarayı da Beylerbeyi Sarayı. Anadolu yakasında birinci köprünün tam ayaklarının altında yer alıyor.

Beyoğlu-Taksim: Şehrin en turistik noktası. Taksim’den Tünel’e kadar uzanan yol trafiğe kapalı ortasından nostaljik tramvay geçiyor.

Gece Hayatı:

İstanbul, Türkiye’nin en renkli gece hayatına sahip. Boğaz hattında Reina, Sortie gibi mekanlar dünyaca ünlü. Taksim-Beyoğlu çevresinde çok sayıda gece kulübü ve bar bulunuyor. Karaköy ve Asmalımescit son yıllarda moda. Kumkapı, Nevizade gibi yerlerin meyhaneleri meşhur. Kadıköy Barlar sokağı, Bağdat Caddesi, Nişantaşı ve Bebek kafeleri de ünlü. Son yıllarda Yeşilköy ve Florya’da da art arda mekanlar açıldı. Kentte hemen her gece konser, tiyatro, gösteri düzenlenir.

Bunları Yapmadan Dönmeyin: 

Boğaz turu yapmadan

Beyoğlu, Taksim’i gezmeden

Topkapı ve Dolmabahçe Saraylarını ziyaret etmeden

Ayasofya’ya gitmeden

Sultanahmet, Süleymaniye, Ortaköy camilerini gezmeden

Kızkulesi’nden manzarayı seyretmeden

Kapalıçarşı’ya gitmeden dönmeyin.

Ulaşım:

İstanbul’da toplu ulaşımda metro, metrobüs, minibüs, otobüs ve deniz taşımacılığını kullanabilirsiniz. Kadıköy’den Beylikdüzü’ne kadar olan E-5 güzergahında 24 saat metrobüs çalışır. Maslak’tan Taksim’e ve oradan Yenikapı’ya kadar olan bölgede metro vardır. Yenikapı’dan Marmaray’la yani boğazın altından tüp geçitle, Anadolu yakasına geçebilirsiniz. Yine bu geçişlerde vapur ya da motorları da kullanabilirsiniz. Avrupa yakasındaki Atatürk Havalimanı’na metrobüs ya da Aksaray-Yenibosna metrosunu kullanarak gidebilirsiniz. HAVABÜS servisi de var. Anadolu yakasındaki Sabiha Gökçen Havalimanı’na ise HAVABÜS ve belediye otobüsleriyle gidebilirsiniz. İstanbul’da raylı ve deniz ulaşımı gibi belediyenin tüm araçlarına, İstanbulkart ile içerisine parayla yükleme yapabileceğiniz kartlarla binebilirsiniz.

Alışveriş:

İstanbul’da gerek dünyanın, gerekse de Türkiye’nin önemli markalarının mağazalarını bulabileceğiniz pek çok alışveriş merkezi var. İstinye Park, Zorlu Center, Kanyon, Metrocity, Akasya Acıbadem, Capacity, Cevahir, Aqua Florya en ünlü alışveriş merkezleridir. Daha otantik alışveriş yapmak isterseniz Kapalıçarşı ve Mısır Çarşısı’na gidebilirsiniz. Kadıköy. Bakırköy, Beşiktaş, Fatih gibi semtlerin çarşıları da ünlüdür.